Darbo pokalbis: ko tikrai negalima sakyti darbdaviui?

Darbo pokalbis – iššūkius keliantis procesas personalo atrankos specialistams ir potencialiems kandidatams. Personalo atranka užsiimame ilgą laiką, o per jį esame girdėję keisčiausių pasisakymų. Būtent todėl nusprendėme pasidalinti patirtimi ir papasakoti apie keletą frazių, kurių nerekomenduojama pasakyti darbo pokalbio metu, jei nori išvengti savo kandidatūros atmetimo.
1. Atsiprašau, kad vėluoju/atvykau per anksti
Turime labai trumpą patarimą – tiesiog nevėluok ir neateik per anksti į darbo pokalbius. Rekomenduojamas atvykimo laikas į darbo pokalbį yra 5-10 minučių prieš sutartą susitikimo laiką. Jei ateisi per anksti, priversi darbdavį jausti spaudimą, kad tau tenka laukti, o jei atvyksi per vėlai, gali išbalansuoti visą atranką vykdančių žmonių darbotvarkę - net ir 5 minutės jiems gali būti labai svarbios.
2. Gal galite trumpai papasakoti apie savo veiklą?
Prieš siunčiant CV ir einant į darbo pokalbį – paieškok informacijos apie įmonę: kokia veiklos specifika, pasidomėkite įmonės kultūra, aplankykite įmonės tinklapį. Žinodami įvairių dalykų apie įmonę, galėsite užduoti tikslesnius klausimus ir jausitės mažiau nervingi pokalbio metu.
3. Ar nieko baisaus, jei atsiliepsiu?
Net jeigu Tau skambina iš prezidentūros, šiukštu nekelk telefono ragelio darbo pokalbio metu - parodysi nesusidomėjimą potencialia darbo vieta ir pokalbio vedančiuoju. Einant į darbo pokalbį rekomenduojama išjungti ne tik telefono garsą, bet ir patį telefoną - įjungtas telefonas vis kels pagundą į jį žvilgčioti, o tai blaškys tiek Tave, tiek potencialų darbdavį.
4. Turėjau tokį prastą darbdavį..
Net jei tavo buvęs darbdavys buvo blogiausias visoje žemėje, jai jau apie jį prakalbai - apibūdinti jį reikėtų neprarandant savitvardos ir išlaikant profesionalų toną. Vietoj „Nuolatos ginčydavomės“, pasakyk, kad tiesiog nesutapo judviejų požiūriai į profesinę sritį ar nepateisinote vienas kito lūkesčių. Prasti atsiliepimai apie buvusį Tavo vadovą darbo pokalbio metu gali sudaryti tavo, kaip sudėtingo ir konfliktiško darbuotojo įvaizdį.
5. Kaip man dabar gyvenime sunku..
Niekada neversk potencialaus darbdavio Tavęs gailėti - juk jis ieško profesionalo, o ne visu gyvenimu nepatenkinto kolegos. Jei turėjai prastų patirčių ar išgyveni komplikuotą gyvenimo periodą, nepasakok apie jį taip, lyg dangus griūtų. Priešingai – parodyk nusiteikimą dirbti, optimizmą ir kritišką žvilgsnį į keblias situacijas.
6. Man viskas sekasi puikiai!
Natūralu, kad per darbo pokalbius norisi savo reziumė šiek tiek pagražinti, tačiau meluoti nederėtų. Kiekvienas turime silpnųjų vietų, kurioms reikia nuolatinio tobulinimo, todėl niekada nesakyk darbdaviui, kad perfekcionizmas yra tavo silpnybė. Jei darbdavys paklausia, kokių silpnybių turi, nereikėtų pradėti vardinti to, ko visiškai negebi. Geriau paminėk keletą įgūdžių, kuriuos norėtum patobulinti.
7. Kokia Jūsų atostogų politika?
Nepamiršk, atėjai į darbo pokalbį, o ne į kelionių agentūrą. Tau kalbant apie atostogas, darbdavys gali sudaryti įspūdi, kad nelabai tau rūpi darbas, o darbdaviui automatiškai pasireikš „atmetimo“ reakcija. Darbo pokalbio metu nusiteik, kad turi parodyti savo pasiryžimą dirbti pilnu pajėgumu, o ne kuo greičiau keliauti atostogų. Pasilaikyk klausimus apie atostogų tvarką vėlesniam laikui.
8. Klausimų neturiu.
Pokalbio pabaigai, išvenk „klausimų neturiu“ frazės. Rekomenduojama pokalbio pabaigoje pasidomėti, kokiame skyriuje tau reikėtų dirbti, kokie specialistai dirbtų kartu su tavimi, galų gale pasiklausk apie galimybes tobulinti profesinius įgūdžius.