^
Atgal

Ieškote darbo užsienyje agentūrų pagalba? Įsitikinkite, kad nebūsite apgauti

Šiai dienai personalo atrankų ir įdarbinimo agentūrų, siūlančių darbą užsienyje rinka tikrai nemaža, tačiau didelėje rinkoje neretai atsiranda ir fiktyvių įmonių ir darbo pasiūlymų.  Kuomet pasirinkimo tikrai nemažai, neabejojame, kad patraukliu darbo pasiūlymu susigundyti nesudėtinga – detaliai pateiktas darbo pobūdžio ir sąlygų aprašymas bei konkurencingas atlyginimas tikrai vilioja išsiųsti CV. Tačiau atmink, darbo skelbimas – dar ne viskas. Prieš užmezgant kontaktą su įdarbinimo/personalo atrankos agentūra pabandyk įvertinti ar darbą siūlanti įmonė reali. Pateikiame tau keletą kriterijų, kuriuos įvertinus, tikimės, padėsime Tau neapsigauti.

1.Patikrink agentūros pateikiamus duomenis

Jeigu radai darbo pasiūlymą agentūros puslapyje, kurio anksčiau neteko nei matyti, nei girdėti, pirmasis žingsnis ką rekomenduojame padaryti – patikrinti įmonės registracijos informaciją. Lietuvoje tam įprastai tinkamas puslapis rekvizitai.lt. Čia rasi visą pateikiamą įmonės informaciją – nurodytą vadovą/ę, registracijos adresą, kontaktinį telefoną, apyvartą, įsiskolinimus sodrai, darbuotojų kaitos informaciją. Kad įmonė menkai patikima gali signalizuoti keletas požymių: nepilnai/atmestinai nurodyta pagrindinė informacija, neegzistuojantis kontaktinis telefonas, nuolatiniai įsiskolinimai Sodrai ir kt. Informaciją apie agentūra drąsiai gali tikrinti ir Google paieškos platformoje. Suvesk įmonės pavadinimą ir ieškok atsiliepimų, patikrink, ar Google Maps rodo įmonės fizinį biurą ar bent adresą, kur yra registruota įmonė. Jeigu apie įmonę jokios kokybiškos informacijos rasti nepavyksta – siūlome rinktis kitos agentūros darbo pasiūlymus.

2. Susisiek nurodytais kontaktais

Jeigu vis dėl to registracijos informacijoje informacija įtarimų nekelia, įmonės puslapis atrodo patikimas ir tvarkingas, sekantis žingsnis – bandyti susisiekti nurodytais kontaktais: telefonu bei elektroniniu paštu. Be abejo, ko gero, didžiausia tikimybė susisiekti – darbo dienomis ir nurodytomis darbo valandomis. Jeigu atsakymo elektroniniu paštu negaunate ilgai arba atsakymai pateikti laišku yra netvarkingi, rašomi buitine kalba ir ne dalykiniu tonu – iš tokios agentūros profesionalumo ir didelio rūpesčio nelaukite. Būtinai paskambinkite ir nurodytu telefono numeriu – patikrinkite, ar jis veikia, ar atsiliepia atsakingas žmogus ar atrankų vadybininkas. Drąsiai klauskite klausimų apie konkretų darbo pasiūlymą – profesionalus atrankų vadybininkas/ė privalo išmanyti visus darbo skelbimo niuansus.

3. Atkreipk dėmesį į nurodomus mokesčius

Ko gero viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kuri gali parodyti agentūros norą pasipelnyti – vadinamieji „atrankos“, „įdarbinimo“, „dokumentų ruošimo“ ir kt. nurodomi mokesčiai. Būkite budrūs - remiantis 2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/123/EB dėl paslaugų vidaus rinkoje, nuo 2010 m. sausio 5 d. Lietuvoje negalima imti mokesčių už tarpininkavimą įdarbinant užsienyje. Kitaip tariant – tokių mokesčių ėmimas iš kandidato yra tiesiog nelegalus.

4. Kliaukis rekomendacijomis

Rekomendacijos itin svarbus rodiklis, norint išsirinkti patikimą įdarbinimo/personalo atrankos agentūrą ir darbo pasiūlymą. Atsiliepimų ir rekomendacijų šiandien rekomenduojame ieškoti ne tik Google paieškos platformoje, bet ir socialinių tinklų puslapiuose Facebook, Linkedin. Bendrą įspūdį apie įmonę galite susidaryti apsilankę jų socialinių tinklų paskyrose, o uždarose grupėse (pavyzdžiui tokiose kaip Darbas Užsienyje ir kt.) galite gauti naudingų įžvalgų bei sužinoti papildomos informacijos iš asmenų, kuriems jau teko susidurti/išvykti dirbti per konkrečią agentūrą. 

5. Paskirk laiko susitikimui „akis į akį“

Labai rekomenduojame paskirti bent pusvalandį savo brangaus laiko ir susitikti pasikalbėti gyvai su darbą siūlančios agentūros atstovais. Jeigu agentūra yra kitame mieste, o ten greitai neturite galimybės nuvykti – pabandykite susitarti dėl video skambučio Skype ar Messenger platformoje. Jeigu įmonė įsikūrusi tame pačiame mieste – susitarkite dėl trumpo susitikimo kavinukėje ar fiziniame biure. Taip galėsite įsitikinti ar asmenys vykdantys atrankas yra realūs, gali pateikti tai įrodančius dokumentus ir turėsite gerą progą patikrinti darbuotojų kompetenciją. 

Tai tik keletas patarimų, kurie gali padėti Tau apsisaugoti ne tik nuo kontakto su fiktyvios įmonės atstovais, bet ir padės išvengti nelegalaus įdarbinimo atvejų. Šiai dienai neapsigauti agentūrų gausoje sudėtinga, tad jei nori nuo sukčių apsisaugoti – paskirk šiek tiek savo laiko ir visuomet atlik bent šiokį tokį mini tyrimą apie darbą siūlančią agentūrą.

 

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!