Kada pastangos tampa perdegimu?
Perdegimas – daugeliui pažįstama būsena. Manai, jog dirbant pastangų negali būti per daug? Klysti. Jei atliekant įvairias užduotis naudoji nepamatuotai daug laiko bei persitempi dirbant, ilgainiui imsi jausti emocinį, psichologinį ir fizinį lūžį. Kaip atpažinti, kuomet pastangos darbe tampa perdegimu ir kaip su tuo susitvarkyti?
Sumažėja motyvacija
Natūralu, jog pradedant dirbti naujame darbe esame kupini idėjų ir noro dirbti. Tačiau per daug intensyvus įsitraukimas į darbą, poilsio trūkumas mažina motyvacijos lygį. Kritusi motyvacija dažnai tampa perdegimo pasekme, su kuria itin sunku kovoti, kadangi reikia save versti daryti dalykus, kuriems atlikti neturi jokio noro ar įkvėpimo. Norint išvengti motyvacijos mažėjimo, reikėtų planuoti ne tik darbo, bet ir poilsio darbotvarkę. Sistemingos poilsio pertraukos padės nepervargti, atpalaiduoti mintis. Tiesa, niekada nelauk momento, kada pajusi visiškai sekinantį nuovargį – tuomet pertraukėlėms bus per vėlu.
Kenčia darbo kokybė
Dėl pervargimo ir motyvacijos trūkumo, neabejotinai krenta ir darbų atlikimo, rezultatų kokybė. Įprasti darbai atliekami įdedant mažiau pastangų, kasdieniai darbai darosi lėčiau arba visai sustoja. Kokybiškam darbui pritrūksta kantrybės, imama daug ir nereikalingai blaškytis, pradedama nesilaikyti darbų atlikimo terminų. Jei kritusią darbo kokybę pastebi ne tik Tu, bet ir darbdavys, reikėtų ieškoti kompromiso – pasikalbėk su darbdaviu dėl atostogų ar bent dėl keleto poilsio dienų, jei tai yra įmanoma. Dėl Tavo neproduktyvumo ir nekokybiško darbo, nukenčia ne tik kasdienio gyvenimo kokybė, bet ir įmonės gerovė, todėl poilsis tokiu atveju būtinas.
Negali atsipalaiduoti
Net ir dirbant itin mylimą darbą, nereikėtų pamiršti, jog po darbo valandų būtina ilsėtis. Namai yra tam tikra poilsio zona, kurioje turėtum pamiršti visus darbus, kitaip tariant, atsijungti nuo minčių, siejančių Tave su darbu. Jei Tave namuose vis kankina nerimas dėl darbo reikalų, tikėtina, kad esi tiesiog pervargęs. Namuose turėtum visiškai atsipalaiduoti ir stengtis apie darbo reikalus negalvoti. Vienas ši būdų, kaip atsitraukti nuo darbų – komunikacinių įrenginių nenaudojimo apribojimas. Pabandyk laisvu nuo darbo metu kuo mažiau kalbėti telefono, tikrinti elektroninį paštą kompiuteryje ar kitame įrenginyje. Apribojęs komunikacijos įrenginių naudojimą, išvengsi nereikalingo streso bei nuolatinių kankinančių minčių apie darbą.
Sutrinka sveikata
Nesvarbu ar tai būtų įprastinė sloga ar rimtesnis sutrikimas – privalai į tai atkreipti dėmesį. Persistengimas darbuojantis gali turėti labai stiprių pasekmių jūsų organizmui. Besaikis darbas be poilsio veda prie prastos gyvenimo kokybės, nuolatos jaučiamas nerimas, silpsta imunitetas. Geriausias sprendimas tokiu atveju – klausyti savo kūno ir daryti pertrauką nuo darbo. Jei kasdien darbe jaučiatės vis prasčiau, jei yra įmanoma, palikite darbus nuošalyje ir imkitės sau malonios veiklos. Po kurio laiko stabilizuosite tiek fizinę sveikatą, tiek psichologinę būseną ir kupini energijos galėsite grįžti į darbą.