Kaip elgtis derantis dėl atlyginimo?

Prieš porą savaičių dalinomės naudingais patarimais, kaip įsivertinti, ar atlyginimas atitinka Tavo darbo pažangą, pareigybes ir kompetencijas. Straipsnyje žadėjome, kad kitame įraše pasidalinsime patarimais, kaip reikėtų elgtis prašant aukštesnio atlyginimo. Apie tai šį kartą ir kalbame - kaip ir ką kalbėti, o ko ne derantis dėl atlyginimo pakėlimo.
Tinkamas laikas - lemiamas
Jei nusprendei žengti drąsų žingsnį ir kalbėti su darbdaviu dėl atlyginimo pakėlimo - pirmiausia pasirink tinkamą laiką. Šiuo atveju laikas yra viskas. Ar įmonę, kurioje dirbi paveikė ekonominis nuosmukis? Ar įmonėje jaučiasi verslo krizės? Galbūt nesenai įmonė prarado vieną ar keletą stambių klientų? Jei įmonė išgyvena ne pačius geriausius laikus, verčiau palauk tinkamesnio laiko šiam pokalbiui. Tačiau jei jauti ekonominį, įmonės vidinį augimą, stiprėjimą, gausėja klientų gretos - pabandyk susitarti dėl pokalbio laiko. Tiesa, tikėtina, kad daugiau šansų sau turėsi jei pokalbis įvyks po dėl Tavo indėlio į sėkmingai įgyvendinto projekto ar naujo kliento atvedimo.
Aiškiai argumentuok
Visų pirma, jei eini prašyti aukštesnio atlyginimo, turėk gerą, svarią priežastį kodėl to nori. Kitaip sakant, turi turėti realų pagrindą, kuris nulemtų aukštesnį atlyginimą. Kaip ir minėjome ankstesniame įraše, nepamiršk įsivertinti savo kompetencijų, darbo pažangos, tobulėjimo, indėlio į darbą, motyvacijos. Atskleisk darbdaviui kur dar sieki patobulėti, kad rezultatai būtų dar geresni. Ko gero dažniausiai pasitaikanti klaida tokiu atveju - argumentai, kurie nesusiję su darbu. Pavyzdžiui pasakymas darbdaviui, kad “aš turiu įsipareigojimų bankui” iš karto sukels atmetimo ir pasipiktinimo reakciją. Be to, net neabejok, kad darbdavys paklaus “kiek norėtum gauti?”, todėl atitinkamai pagal savo argumentus įsivertink ir preliminarią sumą. Kaip tiksliau įsivertinti atitinkamą sumą, gali skaityti čia.
Pasiruošk neigiamam atsakymui
Net jei ir būsi tas darbuotojas, kuris nusipelnė didesnio atlyginimo, ne visuomet gali gauti teigiamą atsakymą. Vis dėlto, priešingu atveju neigiamam atsakymui turėtum pasiruošti. Neigiamo atsakymo priežastys gali būti tokios kaip pavyzdžiui atlyginimų peržiūros politika. Jeigu atlyginimus įmonė peržiūri kas pusę metų ar kas metus, jei prašysi atlyginimo pakilimo anksčiau nei terminas - labai tikėtina, kad atsakymas bus neigiamas. Taip pat, Tavo kompetencijas, pastangas ir motyvaciją darbdavys gali matyti kitaip nei Tu, ir tai nulems neigiamą atsakymą. Tačiau nenusivilk - neigiamas atsakymas irgi atsakymas. Nuskambėjus žodžiui “ne”, žinosi kaip toliau elgtis, kokia krytimi eiti, kad pastangos būtų įvertintos finansiškai.
Ko nesakyti?
Visose situacijose yra dalykų, kurių sakyti nederėtų. Šiuo atveju, kuomet sprendžiamas atlyginimų klausimas, argumentacija turėtų būti aiški ir nepanaši į priekaištus darbdaviui. Tokios frazės kaip “visi bendradarbiai gauna daugiau nei aš”, “rinkos vidurkis aukštesnis nei mano alga”, “ieškosiu kito darbo”, “gavau pasiūlymą dirbti kitoje įmonėje” ir dar daugelis kitų Tavo deryboms nepadės. Į tokius pasakymus darbdavys žiūrės kaip į tam tikrą šantažo formą, nepasitenkinimą darbu ar net pačiu darbdaviu. Švaistymasis tokiais “argumentais” gali ne tik nepadėti Tavo atlyginimui, bet ir įpilti šaukštą deguto į Tavo santykius su įmonės vadovybe ateityje.
Derybos dėl atlyginimo vis dar matomos kaip “tabu” tema. Tačiau reikia įtikinti save, kad atlyginimo prašyti nėra gėda, tereikia turėti svarių argumentų. Darbdaviai tokius pokalbius vis dar inicijuoja retokai, todėl jei tylėsi tada, kuomet jausi didelį diskomfortą - niekas kitas, o tik Tu galėsi sau padėti.