^
Atgal

4 motyvacinio laiško klaidos - kaip jų išvengti?

Susidūrę su darbo paieškomis turbūt žino, kad dažnu atveju neužtenka vien tik gyvenimo aprašymo. Darbdaviai gauna vis originalesnių CV, tačiau motyvaciniai laiškai vis dar išlieka svarbiu akcentu. Net ir laikantis motyvacinio laiško rašymo taisyklių, gali pasitaikyti keletas klaidų, kurių Tavo motyvaciniame laiške būti neturėtų. Šį kart dalinamės savo patirtimi ir patariame, kaip tokių klaidų gali išvengti.

1. Kitų motyvacinių laiškų kopijos

Viena iš neretai pastebimų problemų – turinio kopijavimas. Įprastai prieš rašant motyvacinį laišką yra pravartu paieškoti motyvacinių laiškų pavyzdžių, kad susidarytum įspūdį, kaip toks dokumentas gali atrodyti. Tačiau kopijuoti turinį – jau kas kita. Jei radai kokybiškų, patraukliai parašytų motyvacinių laiškų pavyzdžių, nuosekliai juos perskaityk ir išanalizuok, o tada sėsk kurti savojo. Apgalvok savo individualias savybes, kurias norėtum pabrėžti, pasirenk stiprybių sąrašą iš profesinės pusės. Pasiruošk motyvacinio laiško struktūrą, pasirašyk laiško turinio planą. Iš turimų pavyzdžių gali semtis idėjų ar panaudoti struktūrinius elementus, tačiau aklai kopijuoti svetimo turinio nereikėtų.

2. Netinkamas komunikacijos tonas

Rašant motyvacinį laišką rekomenduotume atkreipti dėmesį į komunikacijos toną. Nežinojimas, kokiu stiliumi ir kokiu tonu rašyti laišką, neramina dažną kandidatą. Kaip gali sau padėti? Pirmiausia, įdėmiai perskaityk darbo skelbimą apie poziciją į kurią nori kandidatuoti – taip susidarysi bendrą įspūdi ir rasi užuominų, kokia stilistika gali rašyti laišką. Atpažinti komunikacijos toną Tau padės atpažinti darbo skelbime vartojami kreipiniai, vartojami žodžiai ir išsireiškimai, reikalavimų pateikimas. Jei darbo skelbime rašoma, kad už gerą darbą biure gausi saldainių, ko gero, motyvacinio laiško toną neabejotinai gali pasirinkti laisvesnį, mažiau griežtą. Jeigu darbo skelbime reikalavimai ir visa kita informacija išdėstyta itin kategoriškai, be jokių lyrinių nukrypimų – motyvacinio laiško tonas turėtų būti labiau oficialus, dalykiškas.

 3. Darbdavio reikalavimų nepaisymas

Dar prieš rašant motyvacinį laišką, grįžk prie darbo skelbimo. Jei jame prašoma motyvacinio laiško, galbūt ten nurodyta, kokia informacija jame turėtų būti? Jeigu skelbime radai klausimus, į kuriuos turi atsakyti laiške – tai tik palengvins tau darbą. Auksinė taisyklė – laikykis potencialaus darbdavio nurodymų. Jei nurodyta, kad apie save reikia parašyti tris sakinius – nepulk rašyti dešimties. Jeigu tavęs prašoma paaiškinti, kaip tavo asmeninės savybės atsispindi profesinėje veikloje, turėtum paaiškinti, kaip atitinkamą savybę išnaudoji darbe. Na, o jei tokių užuominų skelbime neaptiksi – įsigilink į darbo skelbimą, kokių savybių iš tavęs prašoma ir pabandyk parašyti apie jas. Tačiau neperspausk – stenkis rašyti aiškiai, profesionaliai ir tik esminę informaciją.

4. Gramatikos klaidos

Neatidžiai rašant motyvacinį laišką pasitaiko gramatinių ar stiliaus klaidų, kurios gali sugadinti net pačio geriausio specialisto laišką. Parašius laišką, keletą kartų peržiūrėk ar nepalikai gramatinių klaidų žodžiuose, ar teisingai padirbėjai su skyryba. Jei nesi tikras, kad klaidų nepalikai, paprašyk, kad tavo motyvacinį laišką peržiūrėtų tam kompetencijos turintis žmogus.  Neleisk, kad netyčia padaryta gramatinė klaida sugadintų tavo kruopščiai kurtą laišką ir profesionalų įvaizdį.

Atmink, kad motyvacinis laiškas turėtų Tavo CV tik pastiprinti ir papildyti, o ne užgožti milžinišku kiekiu informacijos. Gerai apgalvok, kokios savybės pabrėžia Tavo išskirtinumą ir suteikia pranašumo. Galbūt Tavo motyvacinis laiškas suteiks daugiau šansų pakliūti ten, kur svajoji?

 

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!