5 dalykai, kuriuos turite žinoti vykstant dirbti į užsienį
Neretai nuvykus darbuotis į užsienį, patiriamas šokas, nes paaiškėja, kad trūksta specifinių žinių apie valstybės mokestines sistemas, gyvenimo tvarką, kainas. Nutarėme pasidalinti keletu patarimų apie dalykus, kuriais turėtumėte pasidomėti dar čia, Lietuvoje, prieš išvykstant dirbti į užsienį.
Asmens ir kelionės dokumentai
Jeigu susiplanavai darbuotis vykti svetur, kelionės dokumentų susitvarkymas yra prioritetas. Žinoma, kelionės bilietą nesudėtinga įsigyti ir paskutinę minutę, tačiau kitiems dokumentams reikia daugiau laiko. Pirmiausia – peržiūrėk, ar turi visus reikiamus savo asmens dokumentus. Daugelis numoja ranka į pasą, nes mano, kad užtenka tapatybės kortelės (jos visiškai užtenka pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje ar Norvegijoje). Tačiau reikėtų nepamiršti, kad asmens dokumentai gali ir pasimesti, todėl jei su savimi vešitės ir pasą, turėsite didesnį saugumo garantą. Be to, jeigu prireiktų vizos, asmens tapatybės kortelės neužteks – tokiu atveju pasas yra pirminis ir svarbiausias tavo dokumentas. Taip pat nepamiršk pasidomėti, ar nėra specialių reikalavimų asmens dokumentų galiojimo laikui.
Teisiniai valstybės dokumentai
Prieš vykstant į užsienio valstybę, pasidomėk ir tos šalies įstatymais, pagrindinėmis taisyklėmis, įstatais, susijusiais su imigracija. Ko gero pats paprasčiausias būdas šią informaciją sužinoti – susisiekti su specialistais: advokatais, personalo atrankų specialistais, vykdančiais veiklą kitose šalyse. Šiose srityse besispecializuojantys asmenys išmanys šalies, į kurią nori vykti įstatymus, su kuriais reikėtų susipažinti vykstant dirbti į užsienį, pakonsultuos tave į ką ir kur kreiptis iškilus nesklandumams.
Mokestinė sistema
Prieš vykstant dirbti, išsiaiškinkite, kokia ir kaip veikia tos šalies mokestinė sistema. Kokius ir kada mokesčius reikia mokėti? Kam ir kokiu būdu atsiskaityti? Kokius mokesčius už mane moka mano darbdavys? Tokius pačius klausimus iškelkite sau. Patarimas – viską išsiaiškinę, suklasifikuokite informaciją savo užrašuose. Taip pat, prieš išvykstant pasidomėkite ir lietuviška mokesčių sistema - atsakingų institucijų (VMI, Sodra ir kitomis) pagalba išsiaiškinkite, ar neprivalote mokesčių mokėti ir Lietuvos valstybei, net jei ir esate išvykęs (-usi) svetur.
Bankai ir banko sąskaitos
Jei baiminatės vykti į užsienį su Lietuvoje gautomis banko kortelėmis, susikurkite sau saugiklius. Pirmiausia nuvykite į savo banką Lietuvoje, ir pasidomėkite tarptautinės kortelės gavimo galimybėmis. Tarptautine banko kortele įprastai galite paprasčiau apmokėti sąskaitas, nusiimti grynųjų ar įvykdyti pinigų perlaidas. Jeigu Lietuvoje tokios kortelės išsiimti nenorite, nuvykę į užsienį atsidarykite sąskaitą tos valstybės, į kurią vykstate, banke.
Būsto kainos
Pasitaiko atvejų, kuomet darbdavys apmoka apgyvendinimo išlaidas. Pasidomėk, kokios vidutinės būsto kainos: atkreipk dėmesį tiek į butų, tiek į kambarių ar kotedžų vietines kainas. Pabandyk susižinoti ir komunalinių mokesčių apytiksles sumas, kad susiorientuotum ir galėtum preliminariai susiplanuoti būsto išlaidas. Tokios informacijos gali ieškoti būsto nuomos skelbimuose, o jei turi pažįstamų, dirbančių toje pačioje valstybėje, susisiek ir paklausk reikiamos informacijos jų. Nepamiršk atkreipti dėmesio į miestą ar rajoną – priklausomai nuo vietos, būsto nuomos kainos galiskirtis keletą kartų.
Tai, ką pateikėme - tik gairės, kurios tau padės susidaryti bendrą įspūdį apie svetimą valstybę ir gyvenimo tvarką. Jeigu jauti poreikį informacijos gauti daugiau – ieškok, domėkis ir fiksuok informaciją reikalingą gyvenimui užsienyje.
O jei kaip tik ieškai darbo užsienyje, peržiūrėk mūsų darbo pasiūlymus čia: https://goo.gl/2W5axg