^
Atgal

Balansas tarp karjeros ir šeimos – misija (ne)įmanoma?

Karjera ir šeima  – du svarbiausi dalykai ir siekiamybės žmogaus gyvenime, tačiau juos abu suderinti – ne visada tampa lengva misija. Darbo ir asmeninio gyvenimo balanso suderinimo problema dažniausiai būna priskiriama moterims, tačiau mažėjant atskirčiai tarp lyčių, šiuo klausimu atsiranda klaustukų ir vyrų gyvenime. 2013 metais atliktas mokslinis tyrimas rodo, kad moterys yra dažniau linkusios pasirinkti vieną iš dviejų – karjerą arba šeimą, kai tuo tarpu vyrai, dažniausiai bando atrasti aukso viduriuką derinant šeimą ir darbą. Tai įrodo, kad visgi lyčių pasirinkimai yra skirtingi, kas leidžia daryti prielaidą apie skirtingus asmenybių poreikius.

Sunku suderinti visiems

Bostono universiteto profesorius Erinas Reidas, norėdamas įsitikinti, ar didelis darbo krūvis kenkia tiek moterų, tiek vyrų asmeniniam gyvenimui, atliekamam tyrimui skyrė net dvejus metus. Mokslininkas pasirinko tokią įmonę, kurioje darbuotojai savo prioritetu laikė būtent darbą. Tyrime dalyvavę 64 vyrai ir 18 moterų buvo 24 valandas per parą pasiekiami darbo klausimais, turėdavo dalyvauti vėlyvuose darbo susitikimuose ar vykti į „paskutinės minutės“ darbo keliones. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad tokie darbuotojai dažniau kenčia dėl prastos sveikatos bei varginančio užimtumo nepriklausomai nuo jų lyties.

Nors kartais atrodo, kad vyrai yra labiau linkę atsiduoti darbui, o moters misija yra šeima, tačiau šiuolaikinis gyvenimo ritmas kartais viską apverčia aukštyn kojomis. Kaip parodė prieš tai minėtas E.Reido tyrimas, būtent vyrai buvo labiau nepatenkinti ilgomis darbo valandomis. Norėdami išspręsti ilgų darbo valandų problemą bei atrasti balansą tarp karjeros ir asmeninio gyvenimo, daugelis vyrų sutiko būti pasiekiami ne darbo valandomis elektroniniu paštu ar telefonu, bet dirbti namuose. Kitas sprendimas, kuriuo jie pasinaudojo – tai darbuotojų komandų pasiskirstymas, atsižvelgiant į bendrą supratimą apie karjeros ir asmeninio gyvenimo balansą.

Su stereotipais dažniau „kariauja“ moterys

Kalbant apie karjeros ir šeimyninio gyvenimo suderinimą, moterys dažniausiai susilaukia stereotipinio požiūrio. Vaikus auginančio bei darbą ir šeimą derinančios moterys dažnai laikomos per švelniomis arba per daug agresyviomis. Tyrimai rodo, kad net tos moterys, kurios turi karjeros ambicijų bei noro kopti karjeros laiptais, visgi sukūrusios šeimas bei susilaukusios vaikų, pakeičia nuomonę. Motinystė, pasak tyrimo rezultatų, visgi pakeičia požiūrį į darbą ir karjerą, nepaisant turimų ambicijų. E.Reido teigimu, darbe moteris labiau yra vertinama ne atsižvelgiant į tai ar yra gera darbuotoja, bet ar yra gera motina. Tuo tarpu vyras, geresnę reputaciją užsitarnauja būdamas geru darbuotoju. E.Reidas pabrėžia, kad visgi stereotipiško požiūrio sulaukia ir vyrai. Jis pastebėjo, kad vyrai nėra linkę išnaudoti tėvystės atostogų vien dėl to, kad taip gali sumenkti jų įvaizdis prieš kolegas.

Siekiant balanso – svarbu išlaikyti balansą

Norint išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, būtina nepamiršti, kad tik nuo jūsų pačių priklauso, kaip išdėliosite savo prioritetus. Kaip ir visur – šiame planavime yra svarbiausias teisingas laiko paskirstymas. Marketingo specialisto Nigel Marsh teigimu, ne kiekviena diena bus ideali derinant karjerą ir šeimą, tačiau iškilus sunkumams nereikėtų visko mesti. Reikia suprasti, kad viena diena bus reikalingesnė tvarkyti darbo reikalus, tačiau kitą dieną galite skirti savo šeimai, taip sukuriant balansą. N.Marsh įsitikinimu, nereikia idealaus darbo-gyvenimo balanso kiekvieną dieną, reikia tik pastangų, kurios leistų pagerinti gyvenimo kokybę.

Parengta pagal: http://www.vox.com/2015/5/6/8552755/work-life-balance-methods https://www.ted.com/talks/nigel_marsh_how_to_make_work_life_balance_work#t-29978

 

 

 

 

 

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!