^
Atgal

Jaunimo nedarbo problema – kaip padėti sau jos išvengti?

Dažnas jaunuolis baigęs profesinę ar aukštąją mokyklą skundžiasi, kad negali rasti darbo, juk jaunimo nedarbas Europoje šiuo metu sieka  23,2 proc. ir yra vienas didžiausių per pastaruosius metus. Ši problema ypač jautri Lietuvoje – pagal jaunimo nedarbą esame tarp ES lyderių. Lietuvos Statistikos departamento duomenimis 2014 m. pabaigoje jaunimo nedarbas siekė 15,2  proc. Palyginti su Vokietija, kurioje jaunimo nedarbo lygis žemiausias ES (7,6 proc.), Lietuva atsilieka daugiau kaip dvigubai. 

Daugelis žmonių dėl šios situacijos yra linkę kaltinti valdžios atstovus  ar per daug reiklius darbdavius ir iš dalies jie yra teisūs. Tačiau šiame įraše norime pasidalinti keliais patarimais ką pats jaunimas galėtų padaryti, kad perėjimas iš mokymosi laikotarpio į suaugusiojo gyvenimą taptų lengvesnis. 

1. Pasirenkant studijų kryptį analizuokite rinkos poreikius ir ateities kompetencijas

Svarbu pasirinkti studijas, kurios būtų ne tik įdomios pačiam sau, bet ir naudingos darbo rinkoje. Šiuo metu Lietuvoje populiariausios socialinių mokslų krypties specialybės, tokios kaip ekonomika, vadyba, teisė ir politikos mokslai, bet atrodo, kad dalis jaunimo  pasirinkusio šias studijas, nežino ką ten veikia ir niekada nesidomėjo  darbo rinkos tendencijomis. Juk kokia tikimybė, jog visi baigę tą pačią populiarią specialybę gausite darbą pagal įgytą profesiją?

Pasaulis nestovi vietoje, todėl galvojant apie savo karjeros ateitį labai svarbu suprasti išorinę aplinką. Prognozuojama, jog per artimiausią dešimtmetį į mūsų darbo vietas atkeliaus dar daugiau išmaniųjų įrenginių, vadinasi, vis daugiau procesų bus automatizuojama. Dėl technologinių sprendimų mums taip pat tapo gerokai lengviau dalintis darbais su asmenimis, kurių nėra greta. Manoma, jog ateityje darbuotojai dar lengviau bursis į virtualias bendruomenes ir drauge spręs problemas.  Vienintelis būdas spėti į šių pokyčių traukinį – mokytis universalių įgūdžių, kurie būtų pritaikomi bet kokioje srityje ir palengvintų karjeros pradžią ar jos pokyčius.Šiandien vien internete sukuriame per 2 dienas tiek informacijos, kiek sukūrėme per visą laiką iki 2003 m.  

description follows here

Toks informacios kiekis lėmė tai, kad ne informacijos paieška, bet gebėjimas greitai atrikti aktualią informaciją iš milžiniško informacinio triušmo yra vienas iš svarbių įgūdžių daugumoje profesijų.

Renkantis profesiją derėtų nuolat domėtis, kokių specialistų paklausa ateityje bus paklausi ir kokių specialistų nebus tokio poreikio koks yra šiandien.  

2. Ieškokite būdų kaip plėsti savo žinias ne tik paskaitų metu

Šiais laikais, dažniausiai vien studijų metu įgytų žinių nepakanka, reikia ir kitokios patirties. Juk savaime aišku, jog darbdaviai peržiūrinėdami gyvenimo aprašymus, pirmiau kreipia dėmesį į tuos, kurie turi bent minimalios darbo patirties ar užsiima papildoma, karjerai naudinga veikla. Dėl šios priežasties domėkitės įvairiais savanorystės pasiūlymais, taip pat galimybėmis dirbti dalį etato, vakarais ar savaitgaliais. Taip pat svarbu nepraleisti galimybės įgyti patirties dalyvaujant įvairiuose, su jūsų norima darbo sritimi susijusiuose seminaruose ar tobulėti pasirenkant internetinius kursus.

 Norintiems ateityje pasiekti daugiau, patartina susirasti asmeninį mokytoją – mentorių, kuris yra savo srities profesionalas, ir yra pasiryžęs studentui perduoti geriausią savo patirtį, pasidalinti svarbiausiomis profesinėmis žiniomis. Mentorius teikia žinias, įžvalgą, perspektyvą, išmintį – viską, kas labai reikalinga kitam žmogui.

Tokią galimybę siūlo Lietuvos Rotary klubas, kuris skatina  įvairių veiklos sričių profesionalus drąsinti jaunus žmones tapti sėkmingais ir atsakingais visuomenės piliečiais. Taigi, nepraleiskite progos nuveikti kažką daugiau, juk būtent tokia patirtis yra naudinga dėl profesinio tobulėjimo, taip pat dėl naujų kontaktų užmezgimo ir tam tikrų charakterio savybių ugdymo.

3. Pasirinkite teisingą požiūrį, kuris atvertų kelią į karjeros galimybes

Turbūt daugelis pažįstate žmonių, kurie vos baigę universitetą svajoja apie direktoriaus algą. Turėti daug lūkesčių pagirtina, tačiau norimus rezultatus pasiekia tik tie, kurie yra kantrūs ir linkę į savo ateitį investuoti. Retas kuris nori dirbti už minimalų darbo užmokestį, bet dar rečiau suvokiama, jog karjeros pradžia ir neturi būti lengva. Juk visų pirma reikia įrodyti tiek sau, tiek jus priėmusiam darbdaviui, jog esate vertas didesnio atlyginimo. Jei rodysite iniciatyvą, stengsitės tobulėti ir dirbti įmonės naudai, tikrai didelė tikimybė, jog jus pastebės ir pasieksite savo norimą poziciją ir atitinkamą atlyginimą.

Kad ir koks geras studentas esate ar buvote studijų metais, jūsų teorinės žinios ir lūkesčiai gali nesutapti su darbo rinka. Kita vertus, karjeros galimybės dažnai prikauso nuo pačio žmogaus motyvacijos, iniciatyvos ir tikėjimo savimi. Nebijokite pradėti nuo pradžių, nuo žemesnės pozicijos ar mažiau apmokamo darbo. Juk 1000 metrų distancija įveikiama pradedant vienu žingsniu! 

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!