Kaip išsikelti tikslus ir jų laikytis?
Naujų metų pradžia – patogus laikas naujiems tikslams planuoti. Ne paslaptis, jog kiekvienas tikslus suvokiame skirtingai: vieni siekia tapti geriausiais pardavėjais pasaulyje, kiti siekia sėkmingai užbaigti savaitės darbus. Vieni planuoja sunkiai išmatuojamus, ilgalaikius tikslus, kiti – trumpalaikius ir iš karto įvertinamus. Tačiau, kad ir koks tikslas bebūtų, jo įgyvendinimo veiksmų planą reikėtų kruopščiai suplanuoti ir sąžiningai jo laikytis.
Daugelis vadybos mokslininkų ir teoretikų, kaip efektyvaus ir sėkmingo darbo priežastį nuolatos akcentuodavo planavimo, tikslų aiškumo bei konkretumo svarbą. Nusistatant savo tikslus, gali padėti plačiai pasaulyje naudojamas Peter Drucker pasiūlytas S.M.A.R.T. tikslų siekimo modelis. Pagal šį modelį tikslas turi būti konkretus, pamatuojamas, pasiekiamas, realistiškas ir turėti išmatuojamas laiko sąnaudas. Pamėgink savo tikslą formuluoti pagal šiuos kriterijus. Jei jauti, kad tikslas per daug abstraktus – konkretink jį ir išskaidyk į smulkesnės apimties tikslus. Kiekvieną smulkesnį tikslą planuok pagal S.M.A.R.T. modelį ir netrukus pamatysi, kad kuri ilgalaikį kokybiškų tikslų planą, kurį galėsi pradėti nedelsiant įgyvendinti.
Savo darbo praktikoje teko susidurti su žmonėmis, kurių paklausus „Kokie tavo tikslai?“, sulaukiu labai šabloniško atsakymo: „Neturiu suplanuotų tikslų, gyvenu šia diena“. Dažniausiai tokiame atsakyme slypi tai, jog žmogus arba tikrai neplanuoja, arba nežino kaip įvardinti savo tikslus. Turite plačių užmojų? Puiku, nusistatykite tarpinius žingsnius, kurie padės keliaujant tikslo link. Savo darbuose laikausi tokio paties principo – išsamiai planuoju tarpinius, vėliau kur kas stambesnius, daugiau laiko ir pastangų reikalaujančius, tikslus. Pavyzdžiui, jei tavo tikslas yra tapti geriausiu pardavėju Baltijos Šalyse – pirmiausia suplanuok etapus, kaip tapti pačiu geriausiu pardavėju savo darbovietėje.
Tačiau ir plano sudarymas nėra galutinis žingsnis sėkmės link. Kaip ir gyvenime, taip ir karjeros kelyje ne visada viskas klostosi taip, kaip norėtųsi. Tokiu atveju nereikėtų išsigąsti ir palikti likimo valiai numatytų tikslų, jei nuo jų šiek tiek nukrypai. Labai svarbu įgyvendinant savo siekius atkreipti dėmesį ir į aplinkos veiksnius, kurie dažnai gali daryti tiek neigiamą, tiek teigiamą įtaką tavo nepriekaištingai sustyguotam planui, todėl kartais sistemingi nukrypimai nuo plano yra neišvengiami, o kartais ir būtini. Didžioji sėkmės paslaptis – rizikingi sprendimai, todėl jei kartą nepasisekė – ieškok alternatyvų ir bandyk vėl.
Vienas labiausiai mane motyvuojančių plano įgyvendinimo principų yra pasiūlytas Vilfredo Pareto dėsnis - 20 procentų darbo sukuria 80 procentų rezultatų. Nepamiršk savo tikslų užrašyti ir kaip priminimą pasidėk juos matomoje vietoje. Žinoma, nepamiršk savęs apdovanoti už mažas pergales – taip tikslų siekimas taps malonia veikla.
Linkiu sėkmės ir ryžto planuojant gyvenimo tikslus!
Diana Blažaitienė