Kaip padėti darbo ieškančiam draugui (ei)?
Jūsų draugas ieško darbo, o visi žinome, koks tai ilgas ir ne visada malonus (tiesą sakant, didžioji dalis mūsų konsultuojamų darbingo amžiaus žmonių įvardino darbo paiešką kaip patį nemaloniausią procesą karjeroje) procesas. Todėl kiekvienas jį savaip išgyvena. Žinoma, tie, kurie tuo metu turi darbą, gauna pastovias pajamas, būna pamiršę tuos nemalonius pojūčius, tas negeras emocijas, tą kankinantį laukimą. Kaip elgtis tokioje situacijoje, kai draugas(ė) pasiguodžia apie nesėkmingą paiešką?
Štai keletas patarimų:
1. Nustokite nuolat klausinėti apie darbo paiešką. Tai toks pats poveikis, kaip ir jaunai porai – tai kada tuoksitės? kada bus vaikai?:) Darbo ieškantis žmogus susiduria su įvairomis problemomis – išsiunčia CV, negauna atsakymo, nežino, kodėl jis ar ji netiko, kodėl darbdaviai pasirinko kitą kandidatą, stresas, patiriamas pokalbių dėl darbo metu, galimas aplinkos spaudimas – tai gal tu ką nors negerai darai, kad niekaip nerandi darbo? Visi mato problemas, bet ne sprendimą. Tuomet – ką reikėtų tokioje situacijoje daryti: palaukti, kol pats draugas(ė) pradės apie tai šnekėti ir palaikyti nepatarinėjant (kartais reikia tiesiog pasakymo „nepergyvenk, rasi savo svajonių darbą, viskas bus gerai). Ir nereikia draugo(ės) klausinėti kasdien ar kas savaitę „na, kas naujo, gal jau radai darbą?“
2. Nepatarinėkite draugui(ei), nebent esate personalo srities žinovai, arba jūsų draugas(ė) paprašė patarimo ar pagalbos peržiūrint ir įvertinant CV. Žinoma, ieškant darbo dažnai iškyla klausimas, o ką aš negerai padariau, kodėl manęs nepriėmė. Aišku, darbdaviai nėra konsultantai ir neturi laiko visiems kandidatams, rašyti rekomendacijas, ką reikėtų pakeisti, kad kitą kartą pasisektų gauti darbą, tačiau ieškantys darbo žmonės gali paprašyti draugų bent patikrinti, ar siunčiamame CV ar motyvaciniame laiške, jei toks jau yra siunčiamas šabloninis, nėra bent jau gramatinių klaidų.
Tai, kad ne visi priimami dirbti į vieną didžiausią, garsiausią, „svajonių“ įmonę dirbti, dar nereiškia, kad nepriimtas žmogus yra blogas.
3. Nelyginkite draugo(ės) su kokiu nors žmogumi, nes kiekvienas yra individualus ir kiekvienas turi savo privalumus. Net ir personalo specialisto darbą dirbantys specialistai dirba skirtingais metodais, turi skirtingas charakterio savybes, vertybes ir t.t. Dėl to, kiekvienas darbuotojas ir yra unikalus savo įmonei. Tai, kad ne visi priimami dirbti į vieną didžiausią, garsiausią, „svajonių“ įmonę dirbti, dar nereiškia, kad nepriimtas žmogus yra blogas, netikęs ar nesugeba dirbti savo darbo. Darbo paieškoje susiduriama su daugybe žmogiškųjų faktorių.
4. Nekartokite, kad ”dabar tu turi labai daug laisvo laiko”. Darbo ieškantis žmogus ir pats tai žino, ir galų gale, tai tikrai menka paguoda.
5. ”Kalta valdžia, ekonominė situacija” ir pan.taip pat nepaguodžia žmogaus, tiesiog sukuria įspūdį, kad darbo ieškantis žmogus gali tiesiog nekontroliuoti situacijos, todėl pasijus beviltiškai (arba tiesiog dar beviltiškiau.”
Tokiose situacijose geriausia parodyti žmogui supratimą ir parodyti, kad jūs žinote jo(s) situaciją, kad suprantate, palaikyti ir pasakyti ”suprantu, bet nepergyvenk, viskas bus gerai, tu rasi darbą”. Pasidalinkite savo patirtimi, kaip jautėtės ir ką darėte, kai buvote atleistas ir ieškojote naujo darbo, kas jums padėjo – ar patys ieškojote darbo, kur užsiregistravote, ar kreipėtės į konsultantus, kurie padėtų pasiruošti darbo pokalbiui ar paredaguotų CV, kokius straipsnius skaitėte. Tačiau, niekada nesiimkite veiksmų už patį darbo ieškantį žmogų, nebent ji(s) paprašytų jūsų pagalbos tiesiogiai.