Mokslinio tyrimo apžvalga: darbdavių požiūris į tėvystės atostogose esančius kandidatus
Jeigu po ilgo laiko, nesvarbu ar tai būtų motinystės atostogos ar tiesiog nedarbystė, norisi grįžti prie intensyvaus kasdienio darbo - tikėtina, kad kils iššūkių. Vienos mokslininkės Kate Weisshaar atliktas tyrimas atskleidė, kad mamos ir tėvai, norintys grįžti į darbą po motinystės atostogų turi daug daugiau kliūčių, nei tie, kurie tiesiog ilgą laiką nedirbo.
Anot mokslininkės, nemažai mokslinių tyrimų narginėja tėvų sprendimą likti dirbti ar išeiti pilnų motinystės atostogų, tačiau itin mažai tyrimų atlikta tema, kuri nagrinėtų mamų norą sugrįžti į darbo rinką. Tad Kate Weisshaar atliko tyrimą, kuriuo siekė išsiaiškinti darbdavių reakcijas į mamas, norinčias grįžti į darbą po motinystės atostogų. Šiam tyrimui mokslininkė išsiuntė virš 3000 fiktyvių CV į darbo pozicijas daugiau nei 50-šimtyje Jungtinių Amerikos Valstijų miestų. Gauti rezultatai tikrai nustebino!
Mokslininkė pasiruošė virš 3000 fiktyvių vyrų ir moterų CV, kuriuos suskirstė į tris skirtingas grupes: 1) dirbantys kandidatai, norintys keisti darbą; 2) nedirbantys kandidatai ieškantys darbo; 3) motinystės/tėvystės atostogose esantys tėvai, ieškantys darbo. Visi kandidatai savo CV turėjo vienodą patirtį, vienodą skaičių darboviečių ir tuos pačius įgūdžius. Tie kandidatai, kurie neturi darbo ar tėvystės atostogose - nedirbo 1,5 metų.
Rezultatai atskleidė, kad tėvams, nusprendusiems skirti laiką tėvystės atostogoms, į darbo pokalbį būti pakviestiems sekėsi kur kas sunkiau. Mažiausiai, tik 4,9% mamų ir vos daugiau 5,4% tėvų esančių motinystės/tėvystės atostogose sulaukė skambučio į darbo pokalbį. Tuo tarpu tie, kurių CV buvo įrašyta, kad jie yra dirbantys, skambučių sulaukė kur kas daugiau - 15,3% mamų bei 14,6% tėvų. Vadinasi, tėvai, pasirinkę skirti laiką vaikų auginimui yra linkę sulauti 3 kart mažiau skambučių į darbo pokalbius. Kodėl taip yra?
Tyrimo metu, mokslininkė atliko dar vieną eksperimentą - ji paprašė keleto darbdavių įvertinti fikcinius neturinčiųjų darbo bei tėvų, esančių tėvystės/motinystės atostogose CV. Paaiškėjo, kad darbdaviai mano, jog šių CV autoriai yra mažiau pajėgūs darbui, o jų darbo įgūdžiai gali būti gerokai primišti dėl ilgo nedarbo periodo. Taip pat, darbdaviai į tėvystės atostogose esančius kandidatus žiūrėjo kaip į mažiau patikimus ir mažiau įsipareigojančius darbui. Tai reiškia, kad darbdaviai tėvystės atostogose esančius kandidatus vertina kaip labiau atsidavusius šeimai, nei darbui. Darbdaviai nerimauja, kad priėmus tokį darbuotoją į darbą, jie vėl gali nuspręsti išeiti tėvystės atostogų, o grįžtant jiems bus sudėtinga iš naujo integruotis į darbinę rutiną.
Tyrimas rodo, kad dauguma darbdavių nori, kad darbuotojai prioritetu laikytų darbą, o ne vaikų auginimą, kad darbuotojai būtų įsipareigoję darbui ir dirbtų normaliu darbo grafiku. Ir tai, žiūrint iš darbdavių perspektyvos visiškai normalu. Tačiau kur kas sudėtingiau šiuo atveju yra vaikus auginantiems tėvams - jiems, dėl šių priežasčių, kur kas sunkiau rasti darbą, sudėtingiau integruotis į darbo rinką. Savo ruožtu paruošėme keletą praktinių patarimų. Apie kompetencijų ugdymą ir dar daugiau - skaitykite viename ankstesniųjų mūsų straipsnių: “Kaip po motinystės atostogų pasiruošti grįžti į darbą?”
Esate mama/tėtis susiduriantis su sunkumais integruojantis į darbo rinką po tėvystės atostogų? Kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu? Kviečiame dalintis patirtimi nurodytu el. Paštu: info@karjerosplanavimas.lt arba mūsų Facebook puslapyje čia.