^
Atgal

Y karta darbo rinkoje: 6 dalykai, kuriuos turėtų žinoti darbdaviai

Dažnai atlikdami atrankas sulaukiame vadovų prašymų rasti jiems darbuotojų „aukso viduriuką“ ekonomine ir profesine prasme. Suprantama, įmonė suinteresuota rasti tinkamą komandos narį už priimtiną atlygį. Kartais įmonės ieško jaunų specialistų ne tik dėl mažesnio galimo mokėti atlygio, bet ir tikėdamiesi kitokio požiūrio iš jaunosios kartos.

Taigi, ką reikėtų žinoti, apie Y kartą, ko jie tikisi, kas jiems svarbu ir ar reikia bijoti

Taigi, ką reikėtų žinoti, apie Y kartą, ko jie tikisi, kas jiems svarbu ir ar reikia bijoti, kad įmonė tokiems darbuotojams bus tik mažas laiptelis į profesines aukštumas?

Abipusiai mainai. Natūralu, kad turėdamas tik šviežias teorines arba minimalias praktines žinias ir įgūdžius jaunas darbuotojas sutiks dirbti už gerokai mažesnį atlyginimą, nes, na, kažkur pradėti tai reikia. Visgi, joks geras darbuotojas ilgai nedirbs už mažą atlygį ilgai, tad įmonė turėtų numatyti motyvacinę sistemą, kas kiek laiko bus peržiūrimas darbuotojo progresas bei atitinkamai – atlyginimas.

Kas yra Y karta?

Y kartos atstovai yra gimę 1984-2003 metais. Juos galime drąsiai vadinti technologijų vaikais, jie yra inovatyvūs, mėgstantys iššūkius, naujoves, pasižymintys tolerancija įvairovei, kūrybiškumu, mėgstantys dirbti komandoje. Užaugę su technologijomis, į socialinius tinklus jie žiūri kaip į gyvenimo būdą, o ne pramogą, todėl darbdaviai turėtų priimti tai kaip jaunų darbuotojų privalumą, o ne bereikalingą laiko leidimo būdą. Y kartos atstovai puikiai atlieka kelias užduotis vienu metu, greitai įsisavina naują informaciją bei yra atviri naujovėms. Jiems labai svarbus jų „aš“, todėl mėgsta pasirinkimo laisvę.

Pripratę prie socialinių tinklų teikiamo „čia ir dabar“ informacijos srauto, jie taip supranta ir realybę, todėl viskas turi būti pasiekiama arba gaunama čia ir dabar.

Ko tikisi Y karta?

Y kartos atstovams darbas nėra gyvenimas, jie dirba tam, kad galėtų gyventi! Ir dažniausiai paklausus šios kartos atstovo kuo bus užaugęs, jums atsakys „direktoriumi(e)“, nes ambicingumo šiai kartai netrūksta. Tačiau tai tuo pačiu parodo nuoseklumo trūkumą, kas darbe gali pasireikšti tuo, kad vieną dieną atsibodo darbas, susipakavo daiktus, padėjo pareiškimą ant stalo ir išėjo ieškoti savęs kitoje srityje. Tyrimai rodo, kad vidutinė Y kartos darbuotojo darbo vienoje darbovietėje trukmė yra 2 metai.

Kadangi Y kartos darbuotojai yra šiek tiek išlepinti tėvų dėmesio, jiems labai svarbus betarpiškas bendravimas. Retai kada Y kartos atstovai kreipsis į vadovą „jūs“, dažniau sulauksite neformalaus „tu“. Jie taip pat tikisi šilto ir nuoširdaus bendravimo. Hays atlikto tyrimo metu Y kartos atstovai nurodė, kad tikisi, jog jų vadovas bus jiems kaip:

  1. koučeris 51 proc.
  2. lyderis 40 proc.
  3. patarėjas 34 proc.
  4. su juo bus galima pasišnekėti asmeniniais klausimais
  5. draugas 16 proc.
  6. - direktorius 10 proc.

Ką darbdavys gali pasiūlyti Y kartos atstovams?

  1. Y kartos atstovams labai svarbus bendravimas, todėl suteikite jiems grįžtamąjį ryšį.
  2. Jiems taip pat svarbus pripažinimas, todėl parodykite, kad vertinate jų idėjas, pastangas ir rezultatus.
  3. Suteikite galimybę tobulėti, nes tai dažniausiai yra jų gyvenimo būdas – interneto pagalba jie moka užsienio kalbas, žiūri internetinius video- ar audio- seminarus ir pan.
  4. Nesitikėkite pagarbos tik dėl to, kad esate vadovas, ir priimkite tai, kad su šios kartos darbuotoju teks bendrauti kaip lygus su lygiu.
  5. Pamirškite kontrolę, jiems reikia kūrybinės (ir socialinės) laisvės, todėl leiskite jiems planuoti laiką bei užduočių atlikimą patiems.
  6. Susitaikykite su darbuotojo ambicijomis greitai pakilti karjeros laiptais bei uždirbti didelę algą, nes nors jie gali tvirtinti, kad pinigai nėra svarbiausias pasirinkimas renkantis darbovietę, Hays atliktas tyrimas rodo, kad šios kartos darbuotojus labiausiai motyvuoja geras bazinis atlyginimas (60 proc.), galimybė rinktis lankstų darbo grafiką (49 proc.) ir galimybė gauti priedus prie atlyginimo (41 proc.).​

Sakoma, kad su kiekvienu žmogumi reikia kalbėti jo kalba. Tikimės, kad šis įrašas padės suprasti Y kartos darbo ypatumus ir lengviau rasite bendrą kalbą.

Jei manote, kad šis įrašas gali būti įdomus jūsų draugams ar kolegoms, pasidalinkite su jais. Ačiū!